Aký je deň právnych znalostí. Deň právnych vedomostí Hodina triedy Ľudské práva sú súborom pravidiel, ktoré sú vlastné ľudskej prirodzenosti a bez ktorých nemôže existovať; ideálne

Gomanyuk Tatiana Dmitrievna

učiteľ dejepisu a sociálnych štúdií

MBOU SOSH №10

reutov, Moskovská oblasť

Scenár „Dňa právnych znalostí“ pre študentov 5. ročníka.

Účel podujatia:právne vzdelávanie školákov, hravou formou testovanie vedomostí maloletých o ich právach a povinnostiach v súlade s právnymi predpismi Ruskej federácie.

Ciele podujatia:

    zaujímať školákov o ďalšie / voliteľné štúdium právnej literatúry;

    zvýšiť motiváciu dodržiavať svoje práva a povinnosti.

Potrebné materiály:

    počítačové, obrazové a zvukové zariadenia so záznamami;

    výsledkové listy pre porotu;

    multimediálny projektor;

Domáca úloha:

    vytváranie tímov na účasť v súťaži;

    vývoj mien a hesiel.

Štruktúra udalosti:

Úvodná časť.Vysvetlenie postupnosti a formy kvízu, predstavenie tímov a členov poroty.

Hlavná (herná) časť... Vedenie kvízu. Vyhodnotenie plnenia súťažných úloh, udeľovanie bodov.

Záverečná časť. Zhrnutie, odmeňovanie tímov.

Úlohy pre 5. ročník.

    Úvodná časť

Učiteľ:

- Ahojte milí priatelia! Dnes sa zameriame na právo.

Všetci vieme o svojich právach od narodenia, často však zabúdame na to, že ostatní ľudia majú rovnaké práva a spolu s nimi máme aj povinnosti. Pozrime sa na scénu, ktorú pripravia chalani.

SCÉNA podľa básne Rezník F.

Seryozha. V škole som strávil pol dňa

A teraz mám

Proste búrka v žalúdku

Myslieť iba na jedlo.

Mama Kto z dverí - a za lyžicu?

Umyl by si si ruky, Seryozha!

Seryozha. Nie, mama sa mýliš

Naučil som sa svoje práva.

Nechávate ma umývať?

Utláčate moju osobnosť!

Babička. Och, tlak je problém.

Jete kedy

Potom choď do lekárne, vnuk,

Kúp mi nejaké tabletky.

Seryozha. Čo si, babka, deti

Nedá sa využiť.

Oblečte sa teplo

A choď rýchlo sám.

Mama Potom umyte riad

Dokážeš to alebo nie?

Seryozha. Čo si, mami, nie, nebudem:

Koniec koncov, detská práca je zakázaná.

Mimochodom, právo na odpočinok,

Ležím na posteli.

Mama Zdá sa, že mamičky nemajú žiadne práva!

Pripravte si zajtra vlastnú večeru!

A problém číslo päť

Budeš, synku, rozhodnúť sa sám.

Babička. A zajtra nohavice do školy

Vy sama, vnučka, budete to hladkať?

Mama Rešpektujeme vaše práva

Samozrejme, že by mali.

Babička. Musíte však iba zistiť-

Každý má rovnaké práva.

(Báseň Rezník F.E.)

Učiteľ: A aby sa tak nestalo, študenti 8. ročníka vás oboznámia s právami a povinnosťami. Povedia vám o práve na život, osobnú bezpečnosť, slobodu vrátane slobody pohybu, právo na bývanie, prácu, odpočinok.

1 dieťa: Právo na život Je právo, ktoré je zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa, Ústave Ruskej federácie, vyhlásenej v Deklarácii práv človeka a občana.

Znamená to, že život človeka je najvyššia hodnota a nikto ti to nemoze beztrestne zobrat. Protiprávne pozbavenie života človeka sa nazýva vražda a súd ho podľa trestného zákona Ruskej federácie prísne trestá.

Pozbavenie života na právnom základe je možné iba v určitých štátoch - napríklad v niektorých štátoch Spojených štátov amerických, a to iba vo vzťahu k zločincom za spáchanie obzvlášť závažných trestných činov na osobe (napríklad zabitie mnohých ľudí, vyhodenie do vzduchu budovy s ľuďmi atď.) A je to povinné rozsudkom súdu.

Máme v Rusku zločinci odsúdení na trest smrti za obzvlášť závažné trestné činy sa od štátu nevykonávajú na trest smrti bolo uložené moratórium (zákaz).

2 študent: Právo na slobodu a osobnú bezpečnosť zakotvené aj v Dohovore o právach dieťaťa, v Ústave Ruskej federácie. Znamená to, že tak fyzicky, ako aj morálne človek, t.j. človeka nemôžu ostatní donútiť.

Napríklad nemôžete človeka, dieťa nútiť, aby konali niečo proti jeho vôli: pracovať, vydávať sa, držať sa zavreté v nejakej miestnosti, násilne riadiť auto atď. Podľa ruského zákonníka o rodine sa manželstvo medzi mužom a ženou môže uzavrieť iba na základe vzájomnej dohody a želania.

3 študent: Právo na voľnú pracovnú silu zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa, Ústave Ruskej federácie, Zákonníku práce Ruskej federácie. Ľudia, vč. a deti od 14 rokov majú právo podľa vlastného výberu vykonávať prácu na základe písomnej zmluvy za peňažnú odmenu (Článok 20 Zákonníka práce Ruskej federácie). Nikto nemôže byť nútený pracovať.

Právo na odpočinok zakotvené aj v Dohovore o právach dieťaťa, Ústave Ruskej federácie a Zákonníku práce Ruskej federácie. Toto právo sa vzťahuje na tých ľudí, ktorí pracujú (študujú, práca za mzdu (ako vaši rodičia)). Dospelí teda majú pracovať s obedňajšou prestávkou najviac 8 hodín denne. Odňatie práva na odpočinok je v skutočnosti odňatím práva na slobodu práce, ale stojí za zmienku, že čas odpočinku je jasne definovaný Zákonníkom práce Ruskej federácie, inak bude každý robiť iba to, čo si odpočinie a nebude pracovať.

4 študent: Právo na bývanie zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa, ústave Ruskej federácie, kódexe bývania Ruskej federácie. Tieto zákony tomu nasvedčujú ľudské obydlie (jedná sa o dom, byt alebo iné bývanie, v ktorom legálne žije - to znamená, že ho niekomu nezobral, ale kúpil, dostal od babičky dedením -) nedotknuteľne ).

To znamená, že nikto nemôže vstúpiť do vášho bytu bez pozvania, nikto nemôže byť zbavený svojho domova (to znamená, že ho nemožno vyhodiť z domu, pokaziť ho, zničiť), pretože náš dom je zárukou, že naše ďalšie práva sú právom zabezpečí sa život, zdravie, osobná integrita, aby ste mohli pokojne spať, jesť, učiť sa a rásť.

5 študent: Tento rok (2017) uplynie 22 rokov od prijatia zákonníka o rodine Ruskej federácie v Rusku. Zákon o rodine je zákon, ktorý stanovuje práva a povinnosti členov rodiny.

Zákon o rodineje tam napísané, že rodičia sú povinní podporovať svoje deti(kŕmiť, piť, obliecť sa, poskytnúť bydlisko, vzdelávať atď.) to práva otca a mamy v rodine sú rovnaké - to znamená, ako sa dohodnú, podelia sa s domácimi úlohami: kto uvarí večeru, kto s vami bude vyučovať a podobne. Po dohode medzi sebou vymenia mená pre svoje deti práve rodičia.

A teraz vás pozývame, aby ste sa zúčastnili KVIZU.

Ukážte svoje vedomosti o právach a povinnostiach detí.

Tímy sa striedajú pri výbere úloh, odpovedaní a získavaní bodov.

Porota zaznamená skóre a na konci zhrnie výsledky hry.

II. Hlavná časť

Snímka 2. 1. „Domáce úlohy“

Zastúpenie tímov (logo, názov, heslo).

Snímka 3.2. Súťaž „Zahriatie pre kapitánov“.

Snímka 4. Otázka 1.

Ktorý z predložených dokumentov je prvým úradným dokumentom, ktorý formuluje ustanovenia o právach ....

(Deklarácia ľudských práv, Dohovor o právach dieťaťa, Ústava Ruskej federácie).

Snímka 5. Odpoveď:

Prvým oficiálnym dokumentom je Deklarácia ľudských práv, ktorá formuluje ustanovenia o ľudských právach. (1948)

Dohovor o právach dieťaťa. (1989, Rusko sa pripojilo k roku 1990)

Ústava Ruskej federácie. (1993)

Snímka 6. Otázka 2.

Priraďte dátumy a názvy sviatkov:

Svetový deň práv detí. Svetový deň ľudských práv. Deň ústavy Ruskej federácie. 10. decembra, 20. novembra, 12. decembra.

Snímka 7. Odpoveď:

Snímka 8. Otázka 3.

Pokračujte vo vete, na ktorú má dieťa právo: __________________

(Vyhráva ten, kto volá najviac vpravo!)

Snímka 9. Odpoveď: Patria sem:

    právo byť vychovávaný v lone vlastnej rodiny;

    právo na ochranu pred akýmkoľvek druhom násilia;

    právo na lásku a záujem rodičov;

    právo na lekársku starostlivosť;

    právo na dôstojný život;

    právo byť si vedomý svojich práv;

    právo na zdravotnú starostlivosť;

    právo v oblasti odbornej prípravy a zamestnania;

    právo na odpočinok a pod.

Snímka 10 3. Súťaž tímov „Otázka na rozprávku“

Tímy dostávajú úlohy. Každý, kto rýchlo a správne odpovie na otázku, prinesie „do prasiatka“ svojho tímu od 1 do 5 bodov.

Snímka 11. Problém číslo 1

Fragment z filmu „Husy - labute“: epizóda o únose chlapca.

Aký zločin spáchali Husi-labute? Aké práva Ivanušky boli porušené?

Snímka 12. Odpoveď:

Odpoveď: Dieťa bolo unesené. Porušil toprávo na život ktorá je opravená doložka 1 čl. 20 CRF , na slobodu v sv. 22 ČRF. , príležitosť vyrastať v rodine .

Informačný hárok: Zodpovednosť za porušenie práva na život čl. 105 Trestného zákona Ruskej federácie a hrozí zaň trest odňatia slobody na 6 až 15 rokov s obmedzením slobody až na 2 roky.

Zodpovednosť za únos je stanovená v článku 126 Trestného zákona Ruskej federácie. V prípade únosu dieťaťa súd uloží trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.


Snímka 13. Problém číslo 2

Rozprávka V. G. Arshina „Žaba cestovateľka“.

Aké právo použila žaba na cestovanie?

Odpoveď: právo na voľný pohyb.Informačný hárok: Právo na voľný pohyb, výber miesta pobytu a pobytu je zakotvené v čl. 27 ústavy Ruska. Článok zaručuje neobmedzený pohyb osôb oprávnene pobývajúcich na území ruského štátu cez územie Ruskej federácie, ich slobodnú voľbu miesta pobytu alebo trvalého pobytu. Ústava Ruska zaručuje každému slobodu opustiť Ruskú federáciu a občanom Ruskej federácie právo slobodne sa vrátiť do Ruskej federácie. Federácie.

Lyd 14.

Snímka 15. Problém číslo 3.

Aké práva porušil Karabas Barabas v rozprávke o Alexejovi Tolstojovi „Dobrodružstvá Buratina alebo Zlatý kľúč“?

Snímka 16. Odpoveď:

    porušené práva

    právo na slobodu (držané bábiky v zajatí);

    právo na voľnú pracovnú silu;

    právo na odmenu za prácu.

Snímka 17. Úloha číslo 4.

A. Puškin „Príbeh kňaza a jeho pracovníka Baldu“.

Aké právo použil Balda, keď prijal miesto pre kňaza?

Snímka 18. Odpoveď: právo na prácu.

Odpoveď: právo na prácuInformačný hárok: V súlade s čl. 37 Ústavy Ruskej federácie - práca je zadarmo a každý má právo slobodne disponovať svojimi pracovnými schopnosťami, zvoliť si druh činnosti a povolanie. Nútená práca je zakázaná. Pracovnoprávne vzťahy sú podrobnejšie upravené v pracovnoprávnych predpisoch.


Snímka 19. Úloha číslo 5.

Demonštruje sa fragment z filmu „Dobrodružstvá Cipollina“. Scéna: Strýko Pumpkin je vysťahovaný z jeho domu.

Aké práva boli porušené jedného z hrdinov rozprávky D. Rodariho „Dobrodružstvá Cipollina“ - strýka Pumpkina?

Snímka 20 .

Odpoveď:právo na bývanie.

Informačný hárok: V súlade s čl. 40 ústavy Ruskej federácie „Každý má právo na bývanie. Nikto nemôže byť svojvoľne zbavený domova. ““ Ústava okrem toho obsahuje zákaz vstúpiť do domu proti vôli osôb v ňom žijúcich. Za porušenie tohto zákazu je článok 139 trestného zákonníka Ruskej federácie trestný činom vo forme pokuty až do štyridsaťtisíc rubľov alebo zatknutia až na 3 mesiace.


Snímka 21. Problém číslo 6

Príbeh C. Perraulta „Popoluška“.

Aké právo porušila macocha tým, že nenechala Popolušku ísť na ples?

Snímka 22.

Odpoveď: právo na odpočinok

Informačný hárok: Právo na odpočinok je sociálnym a ekonomickým právom. Ústava Ruskej federácie v článku 37 ods. 5 zakotvuje právo každého občana Ruska na odpočinok. Tí, ktorí pracujú na základe pracovnej zmluvy, majú tiež zaručenú dĺžku pracovného času, dni pracovného voľna a sviatky a platenú ročnú dovolenku ustanovenú federálnym zákonom.


Snímka 23.... 4. Súťaž tímov „Právne otázky rodiny“

Maximálne skóre odpovede je 5.

Snímka 24. Úloha 1.

    Aký je tvoj prvý dokument, ktorý dokazuje, že sa voláš presne to a nie inak?

    Že ste si neprivlastnili meno a priezvisko niekoho iného?

    Aké práva potvrdzuje?

    Čo je v nej ešte napísané?

Snímka 25. Odpoveď:

1. „Rodný list“.
2. Právo na meno.
3. Právo na občianstvo.
4. Ďalej sa píše:
Mená rodičov.
Miesto narodenia.
Miesto registrácie ..

Snímka 26. Problém - otázka 2.

V rodine Sidorovovcov sa očakáva „doplnenie“. Viedli sa polemiky o tom, aké meno dať dieťaťu. Susedia rodiny teda trvali na tom, aby sa chlapec volal Mark, sestra jej manžela - George, teta Zina z vedľajších dverí okolo domu - Vasilij a samotní rodičia dieťaťa sa zvyknú volať „Maxim“.

Odpoveď: rodičia dieťaťa

Informačný hárok: v súlade s čl. 58 RF IC je meno dieťaťa dané po dohode rodičov. Ak sa rodičia nedohodnú na mene a (alebo) priezvisku dieťaťa, vzniknuté spory sa budú riešiť v opatrovníctve a v opatrovníckom orgáne.

Je oprávnená určiť meno dieťaťa?

Snímka 27.

Snímka 28. Úloha 3.1. Uveďte definíciu toho, čo je rodina.
2. Čo spája členov rodiny?

Snímka 29. Odpoveď:

RODINA je malá skupina založená na manželstve alebo pokrvnom príbuzenstve, ktorej členov spája spoločný život, vzájomná pomoc, morálna a právna zodpovednosť.

Milujú sa a rešpektujú sa.

Domácnosť spolu.

Spoločne rozdeľujú rodinný rozpočet.

Spoločne relaxujú, trávia voľný čas.

Žijú spolu v jednom byte, vedú život.

Snímka 30. Zadanie 4: Rozumieť " Kde sú práva a kde sú zodpovednosti? “

    Štúdium na škole.

    Dodržiavajte zákony.

    Platiť dane

    Bráňte vlasť.

    Nosiť školskú uniformu.

    Vyjadrite svoj názor.

    Študuj, získaj vzdelanie.

    Podieľať sa na riadení štátnych vecí.

    Vychovávať v rodine.

    Vyhľadajte lekársku pomoc.

    Chrániť kultúrne pamiatky.

    Poznaj svojich rodičov.

    Chráňte prírodu a životné prostredie.

14. Dodržiavajte ústavu Ruskej federácie a zákony Ruskej federácie.

15. Rešpektujte práva a slobody ostatných.

Zodpovednosti: 1,2,3,4,5,11,13,14,15. Práva: 6,7,8,9,10,12

    Štúdium na škole.

    Dodržiavajte zákony.

    Platiť dane

    Bráňte vlasť.

    Nosiť školskú uniformu.

11. Chrániť kultúrne pamiatky.

13. Chráňte prírodu a životné prostredie.

14. Dodržiavajte ústavu Ruskej federácie a zákony Ruskej federácie.

15. Rešpektujte práva a slobody ostatných.

Práva:

6. Vyjadrite svoj názor.

7. Študuj, získaj vzdelanie.

8. Podieľať sa na riadení štátnych vecí.

9. Vychovávať v rodine.

10. Vyhľadajte lekársku pomoc.

12. Poznaj svojich rodičov.

    Záverečná časť

Porota počíta počet bodov získaných v súťažiach, ktoré tím vedie. Ocenený je víťaz, ako aj najaktívnejší účastníci, ktorí sa prejavili v navrhovaných úlohách. Výsledky sa sumarizujú (záverečné poznámky).

Učiteľ: Takže, priatelia, zhrňme si výsledky našej právnej hry, čo sme sa dnes dozvedeli a pamätali, že každý človek má štátom chránené právo na život, slobodu vč. sloboda pohybu, právo na prácu, odpočinok, bývanie, zakotvené v Ústave Ruskej federácie, Dohovore o právach dieťaťa a ďalších zákonoch.

Tímová hra „Potrebujeme znalosť práva!“

Podujatie venované Všeruskému dňu právnej pomoci deťom - 20. novembra 2015

Vildanova E.R., učiteľka dejepisu a sociálnych štúdií MBOU stredná škola №5

„Spoločným dedičstvom všetkých detí sú ich práva. Každé dieťa má právo žiť a rozvíjať sa, dostávať vzdelanie, nepodliehať násiliu, zneužívaniu a odcudzeniu a vyhlásiť sa. ““

Z správGenerálny tajomník OSN Pan Ki-mun

Účel a ciele podujatia: právne vzdelávanie, formovanie právnej kultúry medzi školákmi; výchova k občianskym vlastnostiam a pocitu vlastenectva; formovanie základných poznatkov o štáte, práve, verejných a štátnych inštitúciách, ľudských a detských právach; rozvoj zručností pre praktické využitie vedomostí; rozvoj logického myslenia, pamäte, komunikačných schopností.

V hre sú 4 tímy po piatich ľuďoch. Vyhráva tím, ktorý po všetkých súťažiach získa viac bodov. Otázky a úlohy sú určené pre všeobecný vývoj detí a nemajú vplyv na vysoko špecializované oblasti práva, politiky, ekonomiky a iných oblastí verejného života. Fanúšikovia tvoria 4 podporné skupiny po troch ľuďoch.

Hra sa koná v montážnej hale formou súťaže. Herňu zdobia plagáty s latinskými „okrídlenými výrokmi“ venované právu.

Predstavenie moderátorky.

20. novembra oslavujeme Svetový deň detí a Všeruský deň právnej pomoci deťom v Ruskej federácii (od roku 2013)

V roku 1954 rok, Valné zhromaždenie OSN odporučilo, aby všetky krajiny zaviedli oslavu Svetového dňa detí (Svetového dňa detí) ako dňa svetového bratstva a vzájomného porozumenia detí venovaného aktivitám zameraným na zabezpečenie blaha detí na celom svete. OSN vyzvala vlády, aby tento deň oslávili v ktorýkoľvek deň dní, ktoré každý z nich uznáva za vhodné, a navrhli, aby univerzálna oslava Svetového dňa detí slúžila na posilnenie solidarity a spolupráce medzi národmi. o právach dieťaťa.

Podľa OSN každý rok zomrie jedenásť miliónov detí pred piatymi narodeninami, ďalšie desiatky miliónov zostávajú fyzicky alebo duševne chorých bez možnosti dospieť, žiť a rozvíjať sa. Mnoho z týchto úmrtí je spôsobených chorobami, ktorým sa dá ľahko predchádzať alebo ktoré sa dajú ľahko liečiť; iné s ničivými následkami chudoby, nevedomosti, diskriminácie a násilia. Spoločne to spôsobuje zármutok pre rodiny, komunity, národy a svet. Nielen v ranom detstve treba bojovať so silami, ktoré ohrozujú životy a blaho detí. Stávajú sa zraniteľnejšími, pretože sú často pozbavení svojich práv vrátane práva na vzdelanie, účasti na verejnom a politickom živote a ochrany pred poškodením na zdraví.

V dohovore sa dieťa po prvýkrát považuje za osobu, ktorá má práva, ktoré sú štáty, ktoré dohovor ratifikovali, povinné „rešpektovať a zaručiť“. Toto ustanovenie naznačuje, že dieťa je obzvlášť zraniteľným členom spoločnosti, a preto si vyžaduje a zaslúži osobitnú ochranu.

Za dieťa sa považuje ako nezávislá osoba... Dohovor charakterizuje dieťa ako osobu s osobitnými právami: právo na život (čl. 6), na rodinu (čl. 9), na meno a občianstvo (čl. 7), na vzdelanie (čl. 28), na ochranu pred násilím ( Článok 19), rovnosť, sloboda myslenia a prejavu (článok 13), odpočinok a voľný čas (článok 31), lekárska starostlivosť a zdravotná starostlivosť (článok 24), štátna pomoc (článok 18- 27) atď.

Podľa tohto dokumentu všetky deti majú právo rozvíjať svoje schopnosti, slobodu od hladu a chcenia a krutosť a iné formy zneužívania.

Dohovor o právach dieťaťa spája možnosti detí so všetkými právami a povinnosťami rodičov alebo osôb zodpovedných za ne. Na základe toho sa deti môžu podieľať na rozhodovaní, ktoré môže ovplyvniť jeho súčasnosť a budúcnosť.

Dohovor umožňuje dieťaťu chrániť jeho práva vnútroštátnymi súdnymi alebo správnymi postupmi (článok 12).

Dohovor potvrdzuje prioritu záujmov detí, zohľadňuje zásadu dodržiavania práv a záujmov všetkých detí bez akýchkoľvek výnimiek alebo akejkoľvek diskriminácie (článok 2). Navyše podľa čl. 5, 12 dohovoru, realizácia viacerých práv dieťaťa závisí od jeho veku, vyspelosti a stupňa vývoja; a podľa čl. 20, 23, dohovor uznáva špeciálne potreby pre zdravotne postihnuté osoby a deti trvale alebo dočasne pozbavené svojich rodín.

Od ratifikácie dohovoru Ruskom vyvinuli zákonodarcovia značné úsilie na zosúladenie ruských právnych predpisov s dohovorom.

Práva detí v Rusku upravujú také legislatívne dokumenty, ako sú:

Ústava Ruskej federácie; Zákon o rodine Ruskej federácie;

Legislatíva RF o ochrane zdravia občanov;

Zákon o základných zárukách práv dieťaťa v Ruskej federácii;

Federálny zákon „o vzdelávaní“;

Zákon o ďalších zárukách na ochranu sirôt a detí ponechaných bez rodičov;

Zákon o sociálnej ochrane zdravotne postihnutých osôb v Ruskej federácii.

Federálny zákon o opatrovníctve a opatrovníctve

Pri vývoji ustanovení ústavy Ruskej federácie o ochrane materstva, detstva a rodiny zo strany štátu (článok 38), občianskeho, trestného, \u200b\u200bsprávneho a iného právneho poriadku obsahovať normy na ochranu práv dieťaťa.

Zákon o rodine Ruskej federácie z roku 1995 určuje celú kapitolu právam maloletých detí (kapitola 11 RF IC).

Takmer všetky normy o ochrane rodinných práv dieťaťa, ktoré sú v ňom zakotvené, tak či onak, odrážajú požiadavky dohovoru.

Kapitola 11 (články 54 - 60) Zákona o rodine ustanovuje pre deti tieto základné práva:

právo žiť a byť vychovávaný v rodine;

právo na komunikáciu s rodičmi a príbuznými;

právo na obhajobu;

právo na vyjadrenie svojho názoru;

právo na meno, priezvisko a priezvisko;

vlastnícke práva vrátane vlastníckych práv.

Ruská legislatíva zakotvuje všetky práva zaručené dieťaťu dohovorom.

Ochrana práv detí v Rusku sa realizuje tak ombudsmanom pre ľudské práva, ako aj ombudsmanom pre práva dieťaťa, ktorého pozíciu zaviedol výnos prezidenta Ruskej federácie z 1. septembra 2009 č.

Dňa 30. decembra 2009 bol Pavel Astakhov menovaný do funkcie prezidentského komisára pre práva dieťaťa prezidentským dekrétom č. 1518 „O komisárovi pre práva dieťaťa za prezidenta Ruskej federácie“. Úloha ombudsmanov - zabezpečenie ochrany práv dieťaťa a pomoc pri obnove porušených práv dieťaťa.

Verejné rady pre deti už boli vytvorené a pôsobia pod ombudsmanmi pre práva detí v Moskve, Belgorode, Oryole, Ivanovsku, Uljanovsku, Kemerovom regióne, Chanty-Mansijskom autonómnom okruhu - Jugre, YaNAO a ďalších územiach.

Právny turnaj sa koná v rámci Svetového dňa detí a Všeruského dňa právnej pomoci deťom.Deti a mládež (zajtrajší dospelí) sú najdôležitejšou devízou každej spoločnosti. Neustála komunikácia a vzájomné porozumenie všetkých generácií sú pre každú spoločnosť nevyhnutné. Toto je nevyhnutná podmienka pre stabilitu nášho sveta, optimizmus a zodpovednosť súčasnej generácie voči budúcim generáciám.

Pred 26 rokmi sa svet zaviazal, že deti urobia všetko pre to, aby chránili a podporovali ich práva na prežitie a prosperitu, vzdelanie a rozvoj, na využitie ich plného potenciálu a na vyjadrenie ich hlasov.

Priebeh tímovej hry „Turnaj odborníkov v práve“

Vedúci.

Táto hra zahŕňa 4 tímy po piatich ľuďoch, ktoré tvoria deti 9. ročníka. Vyhráva tím, ktorý po všetkých súťažiach získa viac bodov. Otázky a úlohy sú určené pre znalosť práva. Fanúšikovia tvoria 4 podporné skupiny po troch ľuďoch.

Členovia významnej poroty dnes vyhodnotia odpovede tímov. (prezentácia poroty)

Zoznam úloh „Právneho turnaja“:

    Pozdravné tímy (názov, heslo) - (5 bodov)

    „Všelijaké veci“ (za každú správnu odpoveď 1 bod)

    Ľudské práva (5 bodov)

    Súťaž „Čierna skrinka“ (5 bodov)

    Súťaž „Frázy na chytenie“ (6 bodov)

    Súťaž pre podpornú skupinu „Vážny vtip“ (1 bod tímu)

    Kapitánska súťaž (3 body)

    Všetko o pase

    Dohovor o právach dieťaťa (8 bodov)

Vedúci.

- Vyhlasujeme prvú pozdravnú súťaž. Porota hodnotí meno, heslo a pozdrav tímov. Maximálne skóre je 5 bodov.

Zdravím tím č

Zdravím tím č. 2

Zdravím tím č. 3

Zdravím tím č. 4

Slovo majú vážení členovia poroty, aby posúdili pozdravy tímov ... ..

Vedúci. Druhá súťaž sa volá „Všeličo.“ Tímy budú musieť odpovedať na 2 otázky do 3 minút určených pre súťaž. Každá správna odpoveď má hodnotu 1 bod. (Celkom 5 bodov) Ak je pre vás ťažké odpovedať, slovo prejde na ďalší príkaz. Porota zaznamená správne odpovede.

Otázky pre tímy:

    V ktorom roku bola prijatá súčasná ústava? (1993)

    Pätnásťročný tínedžer dostal zákaz navštevovať kostol. Aké právo je porušené? (Rešpektovanie slobody svedomia)

    Učiteľ prečítal poznámku adresovanú študentovi. Aké právo je porušené? (Právo na súkromie pri korešpondencii)

    Štrnásťročnému bolo umožnené zúčastniť sa bojov. Aké právo je porušené? (Nezúčastňujte sa nepriateľských akcií až do veku 15 rokov)

    Ktoré krajiny neratifikovali Dohovor o právach dieťaťa? (USA, Somálsko)

    Sedemnásťročné dievča nesmelo robiť skúšky na vojenskej škole. Aké právo je porušené? (Rovnaké práva pre všetky deti bez ohľadu na pohlavie)

Vážená porota, zhrňte výsledky druhej súťaže a vyhláste ich.

Vedúci.

- Vyhlasujem podmienky tretej súťaže venovanej ľudské práva.

Tímom je ponúkaný výber kariet s nedokončenými frázami týkajúcimi sa rôznych rozprávkových postáv. Karty sa vyberajú jeden po druhom. Musíte určiť, ktoré právo rozprávkového hrdinu je porušené, a dokončiť frázu. Tímy sa musia riadiť ustanoveniami Všeobecnej deklarácie ľudských práv a článkami ústavy. Čas na rozmyslenie je 1 minúta. Za každú správnu odpoveď získa tím 1 bod. (Celkom 5 bodov)

Text kontrolného zoznamu

    Pinocchio chytila \u200b\u200bkrysu za chvost Shushery a porušila jej právo na ………………

(osobná integrita)

    Keď odovzdal Buratinovi abecedu a poslal ho do školy, Carlov otec dúfal, že Bura-

tino uplatní svoje právo na …………… .. (získanie bezplatného vzdelania

vzdelanie)

    Žaba z rozprávky V. Garshina „Cestovateľská žaba“

Cestovanie, využil som svoje právo na …… (voľný pohyb)

    Do komory násilne vtrhli policajti z rozprávky A. Tolstého „Zlatý kľúč“

ku Pápež Carlo porušil svoje právo na ... ... (nedotknuteľnosť domu)

    Balda z rozprávky A. Puškina „Legenda o kňazovi a jeho pracovníkovi Balda“, ktorý si najal

Aby pracoval pre kňaza, využil svoje právo na ……. (práca)

    Carevič Ivan z rozprávky „Ivan Carevič a sivý vlk“, ktorý ukradol Firebird z Cara

Berendeya, porušil jeho právo na …. (Vlastníctvo nehnuteľnosti)

    V rozprávke „Ivan Tsarevič a Šedý vlk“ bratia zabili Ivana, čím porušili jeho právo na

……..(život a osobná integrita)

    Pinocchio sa chcel dostať do divadla, pretože mal právo ... ... ... ... (Paul-

kultúrne inštitúcie)

    Mačka Basilio a líška Alice, ktorá zaútočila na Pinocchia, sa mu snažili vziať peniaze,

čo je pokus po pravej strane Buratina ... ... (mať majetok a majetok)

    Keď Pinocchio, líška Alice a mačka Basilio odišli do krajiny bláznov, oni

využil právo ... .. (opustiť svoju krajinu a vrátiť sa do vlasti)

    Aké právo porušila čarodejnica v rozprávke „Sestra Alyonushka a
    brat Ivanushka "? (Právo žiť)

    Prečo obyvatelia dvora v Andersenovej rozprávke „Škaredé káčatko“
    urazil škaredé káčatko? (Nebol ako ostatní)

    Aké právo bolo porušené v rozprávke „Zajuškinova koliba“?
    (Právo na nedotknuteľnosť domu)

    Kto toto právo porušil (Fox) a kto pomohol zajacovi pri obnove
    vaše práva? (Kohút)

    Aké právo porušil Ivan Carevič v rozprávke „Ivan Carevič a
    Sivý vlk? (Právo vlastniť osobný majetok)

    Aké právo použila žaba v Garshinovej rozprávke „Cestovateľská žaba“? (Právo na voľný pohyb)

    Ako ďaleko by sa žaba mohla posunúť pomocou svojho práva
    k slobode pohybu? (Bez obmedzení)

    Aké práva porušili bratia v rozprávke „Ivan Tsarevič a Gray
    Vlk “? (Právo na život a bezpečnosť osoby)

    Aký zločin spáchali labute husi v rovnomennej rozprávke, keď im ukradli brata? (Únos)

    Aké právo na princeznú porušil nesmrteľný Kasha tým, že ju vzal na svoje miesto a rozhodol sa za ňu oženiť, v rozprávke „Žabia princezná“? (Oženiť sa slobodne a po vzájomnej dohode)

Slovo poroty.

Vedúci.

Do ďalšej súťaže prechádzame pod podmieneným názvom "Čierna krabica".

Musíte uhádnuť, čo je v krabici. Postupne sa kladú otázky; ak neexistuje odpoveď, otázka smeruje do iného tímu. Správna odpoveď má hodnotu 5 bodov. Čas na rozmyslenie je 1 minúta.

* Otázka pre tím „1“

Krabica obsahuje to, čo mali kalifovia žlté, Albánci nemali zobák ani nechty, má ich ruský „brat“. (Orol dvojhlavý)

* Otázka pre tím „2“

Krabica obsahuje to, čo je z latinčiny preložené ako „zariadenie, zariadenie. (Ústava)

* Otázka pre tím „3“

V škatuli je kniha, ktorá sa skladá z dvoch častí - všeobecnej a špeciálnej. Prvý konkrétne poskytuje definíciu toho, čo sa považuje za trestný čin ... (Trestný zákon Ruskej federácie)

* Otázka pre tím „4.“

Krabica obsahuje to, čo je so zaviazanými očami, váhami a mečom v rukách (Themis je bohyňa spravodlivosti)

Slovo poroty ...

1. viedol.Ďalšia súťaž sa volá "Chytľavé frázy". Pred vami 2 obálky so sadou slov. Je potrebné usporiadať slová tak, aby ste si mohli prečítať právne výrazy a výroky z rímskeho práva. Čas na rozmyslenie - 5 minút. Za každé správne poskladané vyjadrenie - 3 body. (Spolu - 6 bodov za dve výroky)

    Proti skutočnosti nie je poskytnutý žiadny dôkaz

    Hrubá nedbanlivosť sa rovná zámeru

    Svedomie - tisíc svedkov

    Radšej sa nechať oklamať, ako oklamať iného

    Neznalosť sudcu je pre nevinných katastrofa

    Čím silnejšia je sila, tým menšia je sloboda

    Keď hovoria zbrane, zákony mlčia

    Podnecovateľ je vinnejší ako interpret

Zatiaľ čo tímy pracujú, prebiehajú súťaže o podporné skupiny. To sa nazýva „Vážny vtip.“ Za každú správnu odpoveď môžu fanúšikovia získať do svojho tímu 1 bod. Ten, kto prvý zdvihol ruku, odpovedá.

    Toto heslo použili prevádzači vo filme L. Gaidaiho „Diamantové rameno. Odpoveď: „Do čerta.“

    Lesné zajace nemajú tesáky a mestské „zajace“ nemajú práve toto. Čo? Odpoveď: „Lístok“.

    Týmto zlodejom automobilov bol skúsený poisťovací agent, amatérsky herec, kaskadér. Odpoveď: Jurij Detochkin, hrdina filmu „Pozor na auto“.

    Populárna fáma často tohto vtáka obviňuje z krádeže šperkov. Odpoveď: štyridsať.

    Odsúdili ho za to, že sa utopil v prímestskom rybníku ako bezdomovec, pas a nezamestnaný ... Odpoveď: „Buratino“.

    "Boh nás zachráň aj pred takými sudcami," zvolal IA Krylov. Kto bol hrdinom jeho bájky? Odpoveď: somár.

    Ako sa objavil výraz „Napísané na čele“? Odpoveď: „Vyplýva to zo zvyku dávať zločincovi stigmu na čelo.“

    Časť zlodejovho odevu, ktorá má vo zvyku podľahnúť požiaru? Odpoveď: „Klobúk“.

(Tímy a fanúšikovia pracujú 5 minút, potom moderátor vezme odpoveďové hárky od tímu a odovzdá ich členom poroty)

Vážení členovia poroty, vypočítajte skóre a oznámte ich.

Vedúci.

- Prejdeme k súťaži kapitánov: „Zbieraj príslovie.“ Kapitáni sa pri odpovediach striedajú. Správna odpoveď sa odhaduje na 3 body. Oponent môže odpovedať na otázku svojho súpera v prípade, že je ticho. Čas na premýšľanie nie je dlhší ako 1 minúta.

Krádežou peniaze nedostávajú, hm? (pôrod).

Ľahko sa kradne, však? ( ťažký odpovedať).

Aspoň múdro kradnúť, hm? (problém je nevyhnutný).

Neznalosť zákona, nikto? ( neospravedlňujte sa!)

Sheila? ( nemôžete sa schovať do tašky).

Čo je to hriech? ( také je zúčtovanie.)

Ukradnúť to raz, hm? ( navždy sa stal zlodejom).

Vie to mačka? ( ktorého mäso som jedol).

Blázni? ( zákon nie je napísaný).

Meč spravodlivosti nie je? (má pochvu).

Za zlé slová? ( hlava letí)

Práva znamenajú? ( seba a zodpovednosti)

Vážená porota hodnotí prácu kapitánov.

Vedúci.

Ďalšia súťaž je vyhlásená „Právny incident, alebo sa všetko stane v živote ...“

(text úlohy sa vydáva tímom)

1. Máte narodeniny a veľkú hlučnú spoločnosť. Spolubývajúci žiada, aby bola hudba tichšia a nehlučila, pretože je už večer. Čo robiť: porozprávajte sa s priateľmi alebo ignorujte starú ženu, pretože máte právo na voľný čas a kultúrny život ? (Odpoveď: Je porušené právo ostatných na odpočinok - článok 37 ústavy Ruskej federácie)

2. Vedúci podniku rokuje s pracovníkom podniku.

Tu, Ivanov, k akej otázke som ti volal. Mimochodom koľko máš rokov?

O tri mesiace to bude 18.

Od zajtra vás chceme poslať na ďalšiu 20-dňovú dovolenku. Prepáčte, nemôžem to robiť dlhšie.

Takže ste mi sľúbili, že mi dáte dovolenku v júni až júli. A teraz je iba apríl.

Musím pochopiť sám seba: Nemôžem dať každému dovolenku. A si u nás mladý muž, nemáš rodinu a deti. Na jar si môžete odpočinúť.

Má vedúci podniku pravdu o maloletom?

(Odpoveď: Nie. Nesprávne. Ročná základná platená dovolenka pre zamestnancov mladších ako 18 rokov sa poskytuje na 31 kalendárnych dní, kedykoľvek to je pre nich vhodné (článok 267 Zákonníka práce Ruskej federácie).

3. Súd dostal sťažnosť od občianky Sidorovej, v ktorej žiada, aby súd rozhodol o zmene mena jej 12-ročného syna z dôvodu, že nechce nosiť meno, ktoré mu dali pri narodení jeho rodičia. Čo by mal súd zohľadniť pri rozhodovaní o prijatom žalobnom návrhu?

(Odpoveď: Zmena mena osobou mladšou ako 18 rokov sa vykonáva so súhlasom oboch rodičov a v prípade, že takýto súhlas neexistuje na základe rozhodnutia súdu, berúc do úvahy názor dieťaťa).

4. Počas letných prázdnin sa 16-roční ľudia rozhodli pracovať a zarobiť si vreckové. Irina dobre tancuje a chystá sa pracovať v nočnom klube ako tanečnica, Pavel má dobrú fyzickú zdatnosť a rozhodol sa pracovať ako nakladač v obchode a Natalya sa stane predávajúcou v tety v tabakovom obchode. Ktorý tínedžer má šancu nájsť si prácu?

(Odpoveď: V súlade s článkom 265 Zákonníka práce Ruskej federácie je zakázané najímať neplnoletých pracovníkov na prácu so škodlivými alebo nebezpečnými pracovnými podmienkami a na prácu, ktorej vykonávanie môže poškodiť ich zdravie a morálny vývoj (hazardné hry, práca v nočných kluboch a baroch, výroba, preprava a obchod s alkoholickými nápojmi, tabakovými výrobkami, omamnými a toxickými drogami).

Vedúci.

Zatiaľ čo tímy riešia právne problémy, rozcvička pre podporné skupiny. Správne odpovede prinesú tímom ďalšie body - 1 bod za každú správnu odpoveď

1) Je obscénny jazyk v škole nákladom na vzdelávanie alebo nezákonným konaním? (Správny poriadok, článok 158, drobné chuligánstvo)

2) Môže byť 14-ročný tínedžer, ktorý vymáhal peniaze od spolužiakov, trestne zodpovedný? (Trestný zákon Ruskej federácie, článok 20)

3) Dá sa vedome nepravdivá správa o hroziacej explózii v škole považovať za žart? (CC, článok 20)

4) V akom veku sa zohľadňuje názor dieťaťa v súdnom alebo správnom konaní? (SK, čl. 57, od 10 rokov)

5) Kto má prednosť pred deťmi - matkou alebo otcom? (Spojené kráľovstvo, článok 61, rovnosť práv rodičov)

6) Môže 12-ročný chlapec nechať svojich priateľov hrať sa na počítači, ktorý mu bol odovzdaný k narodeninám? (Spojené kráľovstvo, článok 60, so súhlasom rodičov)

7) Aké zodpovednosti štátu voči deťom sú formulované v Dohovore o právach dieťaťa? (Ochrana a obrana práv detí)

8) komu konkrétne zodpovedá Dohovor o právach dieťaťa za ochranu práv a záujmov detí? (Rodičom)

Rešpektovaná porota zhrnie výsledky súťaže a vyhlási výsledky tímov.

Vedúci.

Ďalšia súťaž o znalosti dokumentu preukazujúceho vašu totožnosť „Všetko o pase“. Súťaž sa hodnotí 1 bodom za každú správnu odpoveď. Ak tím nepozná odpoveď, potom má právo na odpoveď ďalší tím.

1. Koľko stránok je v pase? (19.)
2. Od akého veku platí pas neobmedzene? (Od 45 rokov.)
3. Čo je napísané na prvej strane pasu? (Pas občana Ruskej federácie.)
4. Na ktorej strane je uvedený osobný podpis držiteľa pasu? (Na strane 2.)
5. Aké informácie o držiteľovi pasu sa nachádzajú na stránke vedľa fotografie? (Priezvisko, meno, priezvisko, pohlavie, dátum narodenia, miesto narodenia.)
6. Aké informácie o majiteľovi sú stále uvedené v pase? (Branná povinnosť, rodinný stav, deti, informácie o predtým vydanom pase.)
7. Koľko stránok je v pase pridelených do časti „Rodinný stav“? (Dva 14 a 15.)
8. Na koľkých stranách pasu je číslo? (10. dňa)
9. Sú stránky pasu označené vodoznakom? (Áno.)
10. Čo by si mal vziať občan, ktorý stratil pas? (Okamžite sa obráťte na orgány vnútorných záležitostí.)
11. Aké značky môžu byť na žiadosť občana urobené v pase zdravotníckymi zariadeniami? (Krvná skupina a značky Rh faktora.)
12. Aký bol vek občanov ZSSR, ktorí dostali pas? (16 rokov.)
13. Je v pase poznámka o náboženstve občana? (Č.)
14. V ktorom roku sa začalo vydávanie nového pasu? (2001)
15. Je v pase uvedená štátna príslušnosť? (Č.)
16. Existujú v pase rímske číslice? (Č.)
17. Koľko číslic je v čísle pasu? (10.)
18. Koľko strán pasu je pridelených do časti „Odvod“? (Jeden je trinásty.)
19. V ktorých dvoch prípadoch je možné vymeniť cestovný pas? (Ak stratíte pas a zmeníte si priezvisko.)
20. V akých prípadoch sa vyžaduje cestovný pas? (Pri uchádzaní sa o zamestnanie, pri kúpe lístka na vlak alebo letenku, pri prijímaní peňazí od sporiteľne, pri registrácii do knižnice atď.)

Vedúci. 1.

Posledná súťaž pre tímy o znalostiach Dohovoru o právach dieťaťa.

Za každú správnu odpoveď - 1 bod, celkovo - bude tímom pridelených 10 bodov, ak odpovedia na všetky otázky správne (text úloh na hárkoch dostanú kapitáni tímov)

1. Ktoré hlavné skupiny možno rozdeliť na medzinárodné dokumenty vrátane dokumentov o ľudských právach? Vyhlásenia a dohovory

2. V ktorom roku bola prijatá Deklarácia práv dieťaťa? 1959 g.

3. V ktorom roku bol prijatý Dohovor o právach dieťaťa? 1989 rok

4. Kto prijal „Dohovor o právach dieťaťa“? Valné zhromaždenie OSN

5. Kedy naša krajina ratifikovala „Dohovor o právach dieťaťa“? 1990 rok

6. Kto je dieťaťom podľa dohovoru? Každá ľudská bytosť mladšia ako 18 rokov, pokiaľ dieťa nedosiahne plnoletosť podľa právnych predpisov, ktoré sa na dieťa vzťahujú

7. Odkedy má dieťa podľa dohovoru právo na meno a získanie štátnej príslušnosti? Od okamihu narodenia

8. Kto sú práva Dohovoru o právach dieťaťa? Pre každého deti bez vynimky

9. V ktorých prípadoch môže byť podľa dohovoru dieťa odlúčené od rodičov? Keď je to v najlepšom záujme dieťaťa

10. Kto je zodpovedný za vzdelávanie dieťaťa? Rodičia

Vedúci.

- Žiadame významných členov poroty, aby vypočítali body za poslednú súťaž a oznámili celkové skóre, pomenovali víťazný tím a odovzdali diplomy!

Ďakujeme všetkým účastníkom právneho kvízu! Zbohom a ešte sa uvidíme.

Príloha 1.

Turnaj právnikov

(hodnotiaci dokument)

Súťaže (body)

1 tím

2 tím

3 tím

4 tím

Poznámky

1. Zdravím vás (5 bodov)

2. „Všelijaké veci“ (12 bodov; za každú správnu odpoveď 1 bod)

3. Ľudské práva (5 bodov; za každú správnu odpoveď -1 bod)

4. „Čierna skrinka“ (5 bodov)

5. „úlovkové frázy“ (6 bodov)

6. Súťaž pre fanúšikov „Vážny vtip“

7. Súťaž pre kapitánov (3 body)

8. Všetko o pase

9. Dohovor o právach dieťaťa

Celkom:

  • Tlač
  • Email
Podrobnosti Publikované: 22.11.2016 08:24 Zobrazení: 1398

Zákon je súbor noriem a pravidiel ustanovených a chránených štátnymi orgánmi, ktoré regulujú vzťahy medzi ľuďmi v spoločnosti.

Všetci sme si rovní vo svojich právach:
Dospelí aj deti.
Všetky rasy, viery, jazyky -
Všetci ľudia na planéte.

Mať právo na lásku
Všetci chlapci na Zemi
Za starostlivosť a náklonnosť
Právo na život so svojou rodinou.

Účelom Jednotného dňa právnych znalostí: formovanie relevantných vedomostí študentov o práve, právnych normách, právnej kultúre, slobodnom a zodpovednom sebaurčení v oblasti právnych vzťahov so spoločnosťou, podpora úctivého prístupu k zákonom.

Deň právnych poznatkov rozšíril chápanie práv a povinností študentov, upozornil na problém dodržiavania ľudských práv. Do aktivít boli zapojení všetci žiaci školy.

Činnosti dňa.

1. „Naša škola“ - základná škola

Podujatie o právach dieťaťa o práve na vzdelanie. Oboznámenie sa so školou a jej vnútornými predpismi. Charta školy je základným zákonom jej života. Práva študentov v škole. Zodpovednosť študentov. Stretnutie s vedúcimi vzdelávacích inštitúcií Kuznecovovou Elenou Viktorovnou.

2. „Som občanom Ruska“ - 5. - 6. ročník

Podujatie o právach dieťaťa o práve na občianstvo. Čo to znamená byť občanom? Našou vlasťou je Ruská federácia. Pravidlami života v krajine sú zákony. Ústava je základným zákonom Ruskej federácie. Práva a povinnosti občana Ruska. Hodiny práva vyučuje učiteľka Petrova Nina Nikolaevna

3. „Ochrana práv dieťaťa“ - platová trieda 7

Dokumenty chrániace práva dieťaťa. Ochrana práv dieťaťa v škole. Vypracovanie poznámky „Kto ma môže chrániť?“

Zodpovedná - Maria Michajlovna Petrova, inšpektorka ochrany detí.

4. "Pracovné vzťahy. Profesionálna orientácia adolescentov." - ročník 8-9. Zodpovedný - T.V.Petera

5. „Oboznámenie sa s právnou literatúrou“ - výstava kníh v školskej knižnici. O TOMzodpovedná - Nina Vasilievna Petrova.

6. Hra „Prípad sa už počúva ...“ - 5–7 ročníkov.

Dnes, 28. septembra, svetové spoločenstvo oslavuje Medzinárodný deň právnych znalostí (Medzinárodný deň práva na poznanie). Mimochodom, už po 12-krát. A ako je to s nami? Rastie alebo klesá právna gramotnosť občanov? Aká dôležitá je rola právneho oddelenia vo vašej organizácii? Aké súdne incidenty alebo právne spory vás prekvapili alebo si spomenuli - a prečo? Mimochodom, ministerstvo práce sa domnieva, že v našej krajine je príliš veľa právnikov. Suhlasis s tym?

Alexander Perminov, výkonný riaditeľ spoločnosti Parity Group:
- Pokiaľ ide o našu spoločnosť, nepodpisujem jediný dokument bez víz právnika. Systematický prístup vám umožňuje vyhnúť sa súdnym sporom. Všeobecne povedané, právne vedomie občanov rastie, ale právna kultúra sa nezlepšuje. Mnohí sa snažia predstierať, že poznajú zákony a môžu požadovať ich implementáciu. V skutočnosti sa ukazuje, že ľudia počuli iba o existencii dokumentu o konkrétnej téme, a podstata je im neznáma. Myslím si, že bude chvíľu trvať, kým sa situácia zlepší.

Alexey Komarov, notár Petrohradskej notárskej komory:
- Ministerstvo práce by nemalo pracovať s obraznými konceptmi - veľa alebo málo. Trh sa bude regulovať sám a ponechá toľko právnikov, koľko potrebuje.
Právna gramotnosť je relatívny pojem. Jurisprudencia má výraznú sektorovú povahu: je nereálne mať vôbec všeobecnú predstavu o celom práve. Ďalšou vecou je, že existujú občania s kritickou formou myslenia, ktorí sa pred rozhodnutím snažia dôkladne pochopiť konkrétny problém. A potom existuje napodobňovanie, ktoré je bežnejšie. Mnoho ľudí navyše myslí na jurisprudenciu, keď čelí problémom alebo nebezpečenstvu. A v takýchto situáciách sa schopnosť človeka adekvátne myslieť výrazne znižuje. Musíte tiež vziať do úvahy vek a pohlavie.
Súdna prax má pre mňa jediný význam - ako sa vykladá právny štát. Aby bolo možné občanom sprostredkovať relatívne zrozumiteľnú perspektívu riešenia tej či onej záležitosti.

Svyatoslav Gaykovich, vedúci AM Studio 17:
- Nemáme takú veľkú spoločnosť, aby sme mali vlastných právnikov, ale neustále nám poskytuje služby jedna z advokátskych kancelárií, ktorej platíme 200 eur mesačne. Táto spolupráca nás veľmi teší, s pomocou právnikov sa nám pred niekoľkými rokmi podarilo dokonca vyhrať súdny spor s daňovou službou. Takže by som odporučil všetkým kolegom a priateľom, aby nezanedbávali priateľstvo s právnikmi.
Nemyslím si, že máme príliš veľa právnikov. Som presvedčený, že takéto závery možno vyvodiť iba na základe štatistík trhu. Navyše, ak služby právnikov nie sú na trhu požadované, rýchlo sa preorientujú na iné, viac požadované činnosti.

Pavel Ilinykh, vedúci praxe riešenia sporov v skupine Rightmark Group:
- Súhlasím s ministerstvom práce, právnikov je u nás veľa, všeobecné štatistiky však kazí veľké množstvo vedľajších univerzít. Rovnako ako v iných profesiách existuje len málo dobrých odborníkov.
Všeobecná právna gramotnosť prirodzene rastie po celom svete. Predtým mala naša spoločnosť výkonný lokomotívu pre súdny systém zastúpený Najvyšším rozhodcovským súdom. Súdny systém bol zase referenčným bodom pre bežného občana a mal oprávnenie.
Živým príkladom degradácie súdneho systému je proces s Evgenia Vasilyevou.

Alexander Stepochkin, generálny riaditeľ spoločnosti Fortrent na severozápade:
- Právna gramotnosť občanov nepochybne rastie. V každodennom živote si to všímam stále. Úroveň právnikov však často necháva veľa na želanie. V tejto profesii je v krajine skutočne veľa ľudí a vytvoriť tak kvalitné právne oddelenie nie je také ľahké. V našej spoločnosti prechádzajú všetky operácie, transakcie, zmluvy cez právne oddelenie. Právnici sa tiež podieľajú na dôležitých obchodných rozhodnutiach.

Yana Murtola, riaditeľka pre rozvoj, Prima Management:
- Rusi musia zvyšovať svoju právnu gramotnosť, pretože zákony sa často menia a ich nevedomosť, ako viete, nezbavuje zodpovednosti. Mladá generácia čoraz viac začína skúmať občiansky zákonník v osobných záležitostiach, nehovoriac o pracovných záležitostiach. Znalosti zákona pomáhajú vyriešiť sociálne problémy: získať bývanie, kompenzáciu za liečbu a vzdelanie, znížiť dane a účty.
Správa komerčných nehnuteľností je spojená s rôznymi rizikami, preto je každý krok sprevádzaný dohodou dohodnutou s právnym oddelením.
Najdiskutovanejšou otázkou medzi správcami je zvýšenie dane zo ziskových budov. Zaujímavá právna prax súvisiaca s revíziou katastrálnej hodnoty predmetov.
Inteligentných právnikov nikdy nie je príliš veľa. V porovnaní so sovietskym obdobím je samozrejme viac právnikov, zmenila sa však ekonomika a samotný život.

Sergey Kostanda, viceprezident skupiny spoločností CrashMash:
- Zo skúseností našej spoločnosti môžem povedať, že za posledných pár rokov výrazne vzrástla právna pripravenosť zákazníkov a my sa snažíme túto úroveň napĺňať. Vďaka tomu môžete rýchlo a profesionálne vyriešiť všetky problémy. Právny servis hrá dôležitú úlohu takmer vo všetkých záležitostiach vonkajšej interakcie spoločnosti.
Opačné rozsudky o rovnakých situáciách možno považovať za incident. Je pravda, že ich počet klesá.
Podľa rôznych odhadov je pomer absolventov právnických škôl v Rusku v priemere 1: 200 na obyvateľa, zatiaľ čo pomer praktických právnikov je jeden z 1000. Pre porovnanie: v Izraeli je pomer právnikov 1: 170, v USA - 1: 260, v Nemecku - 1: 580 a vo Francúzsku - 1: 1400. Nejde o ich počet, ale o kvalitu ich základných vedomostí. Po kvalifikovaných právnikoch je veľký dopyt, zatiaľ čo len právnikov s diplomom je príliš veľa.

Vladimir Malashin, podpredseda advokátskej komory Unix:
- Právna gramotnosť sa určite nezlepšuje. Ľudia nechcú čítať zákony alebo im vôbec nerozumieť. Výsledkom je, že počas krízy robia vážne chyby, ktoré sú najvýraznejšie teraz. Právna gramotnosť je problémom aj pre právnikov. Obrovské množstvo univerzít „tlačí“ takýchto špecialistov, ktorých potom treba učiť ďalšie tri alebo štyri roky: nemajú ani len základné vedomosti. Je to len nejaký druh choroby - úrady musia viac podporovať stredoškolské vzdelávanie, s ktorým mimochodom môžete dobre zarobiť.
Pokiaľ ide o udalosti, je ich veľa na súdoch všeobecnej jurisdikcie. Môžete predložiť more petícií, prípad odložiť, koľko chcete, a potom nenájdete koniec. Jednoducho neexistuje porovnanie s rozhodcovskými súdmi. Nedávno sme uvažovali o spore o banálnom úniku v byte. Začali sme o 10. hodine, skončili sme o 18. hodine. Sudca ohlásil prestávku na hodinu, prišiel na dve, svedok bol vypočúvaný viac ako dve hodiny - len akýsi chaos ...

NP vydanie:
- V redakčnej praxi sa neustále stretávame s incidentmi. Pamätám si prípad s firmou RKG. Spoločnosť postavila v Puškine niekoľko domov, vrátane - bez povolení, bez dokladov, potom skrachovala. Následky sa stále vyrovnávajú. Zneužitia boli zjavné, bolo začaté trestné konanie proti majiteľovi, jeho majetok bol zatknutý. Potom sa prípad, akosi potichu, uzavrel. Nahnevaní akcionári nám poslali zaujímavý dokument. Vyšetrovateľ v rozsudku napísal, že za bankrot spoločnosti v skutočnosti mohli mestské úrady, ktoré zmenili postup udeľovania pozemkov (zrušili ITK). A prikázal vrátiť zatknuté byty a „Mercedes“ nešťastnému developerovi ...